کد خبر: ۴۹۹۳۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۲/۲۶
انتخابات، جلوه ای از بدیهی‌ترین و بارزترین، شکل حاکمیت مردم بر مردم و ستون فقرات دموکراسی است و با فقدان انتخابات، ضرورتاً، این پدیده تمدن ساز و موثر در رشد و توسعه جوامع کمرنگ خواهد شد و معنای حقیقی آن با مشارکت حداکثری مردم محقق می شود، هنگامی که مشارکت عمومی کاهش یابد، زمینه ساز از دست دادن مشروعیت در عرصه بین الملل خواهد بود.
‌گامی دیگر تا شکوه و نشاط دموکراسی واقعی در سراسر ایران اسلامی

طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی، اداره کشور ایران با اتکا به آرای عمومی از طریق انتخابات است.بنابراین شرکت افراد واجد شرایط رأی در انتخابات، یعنی ایفای نقش آن افراد در تعیین مسئولان نظام برای اداره کشور طی یک دوره معین، دارای اهمیت راهبردی است.
به فرموده مقام معظم رهبری؛ انتخابات، یک جشن است و ملت در انتخابات‌های گذشته ایران، حقانیت خود را به رخ دشمنان کشیده است. این امر نشانگر و بیانگر دیدگاه عمیق و راهبردی ایشان به مقوله انتخابات و مشارکت گسترده مردم به عنوان جلوه‌ای از ارتباط و مشروعیت‌بخشی به نظام و توجه و باور به رای و نظر مردم و جایگاه مردم در نظام اسلامی است.
در همین چند روزی که فضا رسماً انتخاباتی شده و چه بسا از روزهای قبل، برخی از نامزدها به همراه جریان‌های نزدیک به آنها به طور مرتب، وعده‌هایی پوپولیستی می دهند که برخی از نامزدهای شوراهای اسلامی نیز با سَمت و سیاق پوپولارها بیگانه نیستند و عوام‌فریبانه قصد جلب آرای  قسمی از اقشار جامعه را دارند.
برخی از وعده‌هایی که نامزدهای شورای اسلامی شهر ارائه می‌کنند  قابلیت اجرایی و گاهاً قابلیت طرح را ندارند، اما غافل از این که مردم عاقلند و عاقلان هم با انتخاب درست، کار را به افرادی که لیاقت و تخصص دارند می سپارند.
انتخاب اصلح و کاردان یک حق اساسی و متعلق به مردم است. اگر کسی این حق را استفاه نکند چنین حقی را به جریان رقیب واگذار کرده و چه من، شما و یا هر کس دیگری در انتخابات مشارکت داشته باشیم و چه مشارکت نداشته باشیم و خود را از حضور در پای صندوق های رای و استفاده از این حق محروم کنیم به طور حتم این حق به افرادی داده خواهد شد و شخصی که از نظر ما صلاحیت ندارد، انتخاب می شود.
بی‌تردید در نظام جمهوری اسلامی و در کلیت آن مردم، موکلند و صاحبان قدرت باید توجه کنند وکیل نیازهای واقعی آنها، در چارچوب گفتمان انقلاب اسلامی و قانون اساسی و حقوق شهروندی، صاحبان قدرت حق ندارند اغواگرایانه نیاز کاذبی را بدمند، هرچند پاسخگوی نیازهای واقعی باشند. کما اینکه در طول تاریخ، حقوق اجتماعی-شهروندی به حقوق فردی اعم از مدنی و سیاسی حسب نیازهای انبساط یافته، اضافه شده است، معمولا کسانی که بی‌توجه به آرای مردم و نظرات مردم و نیازهایشان هستند بیشتر از بقیه تلاش می‌کنند تا از طریق فریب اذهان عمومی آرای مردم را جلب کنند.
 بیاییم در 29 اردیبهشت 1396 برای توفیق انجام تکلیف، با انتخاب نامزد(نامزدهای) اصلح، ترجمان دموکراسی واقعی باشیم.

یه قلم  محمد قدرتی

انتهای پیام / م الفمخاطبین گرامی شما میتوانید از این به بعد با دانلود  و استفاده از اپلیکیشن اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی شیروان با استفاده از گوشی های همراه از آخرین اخبار این پایگاه خبری اطلاع پیدا کنید.

داغ کنیدنظر شمانام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*: