کد خبر: ۵۱۲۹۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
آنچه مسلم است ازدواج از بنیادی ترین و مهمترین ارکان یک جامعه یه حساب میآید و توجه و پرداختن به آن موجب رشد و بالندگی جامعه میگردد
مشکلات اقتصادی گریبانگیر ازدواج جوانان

" وَ مِن آیاتِه اَن خَلَقَ لَکُم مِن اَنفُسِکُم اَزواجاً لِـتـَسکنوا اِلیَها و جَعـَل بَـینَـکـُم مَودَّة وَ رَحمَـةً اِن فِی ذلِکَ لِآیات لِقومٍ یـَتـَفـَکَّرونَ"

" یکی از آیات و نشانه های لطف الهی آن است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید که در کنار او آرامش یافته و میان شما انس و دوستی و رحمتت برقرار نمود که این نیز برای مردمان متفکر و آگاه از نشانه ها ی علم و حکمت آشکاراست ". ( سوره روم / 21(

معمولاً هر وقت بحث شیرین ازدواج مطرح می شود ابتدا لبخندی روی لب جوان ها می نشیند اما به مرور این لبخند محو شده و جای خود را به نگرانی می دهد. گاهی مسائل و مشکلات بر سر راه ازدواج جوانان به قدری زیاد هستند که یا ازدواج را به تعویق می اندازند یا برای مدت طولانی فکر می کنند که باید قید آن را بزنند.

 دلیل اصلی این تاخیرها و بالا رفتن سن ازدواج چیست؟ از جوان تر‌ها بپرسی از مشکلات اقتصادی به عنوان متهم ردیف اول نام می‌برند.بالا رفتن آمار بیکاری، حقوق‌های کمی که متناسب با نرخ تورم نیست و مشکل مسکن و البته هزینه‌های عجیب و غریب مراسم ازدواج غول‌هایی هستند که هر جوانی جرات نمی‌کند با آنها بجنگد. بسیاری از جوانان می‌گویند خانه پدری از همه جا بهتر است و مگر بیکار هستیم که با ازدواج برای خودمان دردسر درست کنیم

حجت الاسلام حسینی کارشناس مذهبی در رابطه با موانع ازدواج می گویید: مسائل اقتصادی مهم‌ترین مانع ازدواج و الگوبرداری از فرهنگ غرب در برگزاری مراسم ازدواج از جمله مهم‌ترین دلایل بی‌میلی بسیاری از جوانان به ازدواج است، اما آیا نمی‌توان با تغییر زاویه نگاهمان به مساله ازدواج و فراهم کردن امکانات و شرایطی ساده‌تر برای جشن و خرید عروسی و تهیه جهیزیه باعث ترویج الگوی صحیح ازدواج در بین جوانان شد؟!

وی تصریح کرد :  باید  در فرهنگ عمومی این باور ایجاد شود که خرج تراشی و هزینه های زیاد در مراسم مختلف ازدواج نه دلیل شخصیت ، نه نشانه ی آبرو و نه موجب تحکیم پیوند زناشویی است بلکه  ریشه ی بسیاری از کدورت ها ، اختلافات خانوادگی و جدایی ها را باید در همین آداب و رسوم غلط ، در همان شب های جشن و سرور پرخرج ، تقید به مشتی آداب و رسوم غلط  و توقعات بیجا و توجه افراطی به ظواهر مادی به هنگام خواستگاری جستجو کرد. افسوس که تقلیدهای کورکورانه ،  چشم و هم چشمی ها، آبروهای خیالی بدتر از هر بی آبرویی و خواب های خرگوشی مرگبار، بعضی مغزها را منجمد کرده و از درک حقایق و واقعیت های ازدواج  باز داشته است که حاصلی جز اضطراب ، افسردگی ، تظاهر و زندگی بی روح و نشاط  و اختلالات عصبی و روانی ندارد.

وی با اشاره به هزینه بالای مراسم ازدواج افزود : باید نهضتی برضد  ازدواج های پر خرج و تشریفاتی به وجود آورد که هزینه های زیادی را می بلعد و نابود می کند و انگیزه ای جز چشم و هم چشمی و رقابت های مخرب ندارد. باید با الهام از دستورات عالی اسلام با هرگونه تجمل پرستی و خرج تراشی های بی دلیل در امر ازدواج به شدت مبارزه کرد.

یکی از شهروندان شیروانی در گفتگو با خبرنگار ما از اوضاع نابسامان اقتصادی و مشکلات ازدواج گفت: من الان 33 هستم اما به دلیل نبود فرصت شغلی در شهرستان امکان ازدواج ندارم.

اسدی گفت : روزگاری در شیروان 2یا 3 کارخانه بزرگ فعال بود و مردم در ان کار میکردند اما در حال حاضر کارخانه قند که نیمه تعطیل است و از کارخانه الیاف هم خرابه ای بیش باقی نمانده است.

وی تصریح کرد : با این وضع چرا باید ازدواج کنم چون هیچ امیدی به آینده ندارم و وقتی به هزینه های بالای ازدواج فکر میکنم سردرد میگیرم

جوان دیگری از هزینه های بالای ازدواج اظهار ناراحتی کرد و گفت : ما جوانان که در حال حاضر درآمد انچنانی نداریم که بخواهیم ازدواج کنیم .

هاشمی گفت: هزینه یک شب کرایه تالار  نزدیک یک میلیون تومان است و من با حقوق 1میلیونی در ماه نمی توانم از پس هزینه های ازدواج بربیایم.

وی  اضافه کرد : تا انجا که من خبر دارم وام ازدواج هم به سختی به کسانی که ازدواج کرده اند پرداخت میشود پس مسئولین چطور انتظار دارند که جوانان ازدواج کنند.

مجتبی 29 ساله که حسابدار شرکت خصوصی در شیروان است می گویید : دختران امروزی دیگر به دنبال ازدواج نیستند وانها به دنبال کاسبی می باشند.

وی گفت : چند وقت قبل به خواستگاری رفتم پس از صحبت به توافق اولیه رسیدیم اما در مورد مهریه به تفاهم نرسیدیم چون خانواده دختر مهریه بسیار بالایی درخواست میکردند و من فرار را بر قرار ترجبح دادم.

حسین 33 ساله درباره سوال خبرنگار ما درباره ازدواج نکردنش می گویید : بیکاری و هزینه های بالای ازدواج دلیل اصلی برای ازدواج نکردنم است.

وی گفت: کارشناسی عمران دارم و 4 سال در پروژه های مختلف کار کرده ام اما حالا هیچ پس اندازی ندارم که بخواهم تشکیل خانواده بدهم .

وی افزود : برای کار مجبورم به شهرهای مختلف سفر کنم و این تشکیل خانواده را سخت تر می کند

بیکاری چشمگیر جوانان و بازتاب ناامنی شغلی در تصمیمات مهم زندگی باعث شده است تا گرفتن تصمیم برای امر خطیر ازدواج جوانان سخت‌تر شود.

آداب و رسوم و سنت های ناپسند و انحراف از فطرت خداوندی و اسلامی   نیز از جمله بت های فرهنگی  و فکری امروز میهن اسلامی می توان نامید که نیاز به بت شکن و قهرمان های فرهنگی و فکری دارد و درمانش هم بازگشت به سنن اصیل اسلامی است.

انتهای پیام / م الفمخاطبین گرامی شما میتوانید از این به بعد با دانلود  و استفاده از اپلیکیشن اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی شیروان با استفاده از گوشی های همراه از آخرین اخبار این پایگاه خبری اطلاع پیدا کنید.

داغ کنیدنظر شمانام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*:  
 

آخرین اخبار

روحانی سالروز آزادسازی جنوب لبنان را تبریک گفت

ادعای تجاوز به دختر جوان؛ واقعیت یا داستان ساختگی

آجیل وایتکسی هم داریم؟!

مدرس زبان انگلیسی پس از تصحیح نامه ترامپ: افتضاح بود!

طلای ثامن، امن‌ترین مرکز خرید و فروش طلا

حمله تند روزنامه جوان به مهناز افشار

چرا تلویزیون دیگر مردم را نمی‌خنداند؟!

خروج ترامپ از برجام و تکلیف "سوئیفت"

آخرین وضعیت اصلاح قانون "انتخابات شوراها" در مجلس

پژمانفر: صدا و سیما به انتقادات پاسخگو نیست

پربیننده

کاسبی با روح و روان مردم

خطرات طولانی شدن ائتلاف‌های انتخاباتی عراق

پوپولیست تلگرامی!

نقشه جایگزین امریکا برای برجام

پنجمین جشنواره فیلم‌های مازوخیستی ایران در کلن!

چگونه آلرژی فصلی را درمان کنیم؟

بازخوانی سابقه بدعهدی امریکا در بیانیه‌ الجزایر

کاسبی با روح و روان مردم

خطرات طولانی شدن ائتلاف‌های انتخاباتی عراق

پوپولیست تلگرامی!

نقشه جایگزین امریکا برای برجام

پنجمین جشنواره فیلم‌های مازوخیستی ایران در کلن!

چگونه آلرژی فصلی را درمان کنیم؟

بازخوانی سابقه بدعهدی امریکا در بیانیه‌ الجزایر

یادداشت

فاطمه زهرا (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان

فاطمه زهرا (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان

شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است

شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است

پربحث

آنسوی دیوارهای تنها زندان زنان ایران

جابجایی امتحانات نهایی برای جام‌جهانی خلاف قانون بود/ امکان تغییر زمان امتحان نهایی دانش‌آموزان نیست

سردرگمی آمریکا در سوریه

داعش مسئول حمله به کلیسایی در «چچن»

منتجب‌نیا از حزب اعتمادی ملی رفت؟

رئیس‌جمهور پاراگوئه برای افتتاح سفارت در قدس وارد اراضی اشغالی شد