کد خبر: ۵۴۲۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۵/۲۹
نفوذ پیشران استعمار
بررسی ابعاد نفوذ به عنوان عامل اساسی در وقوع کودتای 28 مرداد سال 1332
نفوذ شاه کلید استعمار در کودتای 28 مرداد

کودتای 28 مرداد از آن دست وقایع تاریخ است که همواره مطالعه آن با غیرت عجین شده است. برگه های تاریخ وقتی به 28 مرداد سال پر آشوب 32 می رسد فریاد های مظلومانه مردمی را می شنود که در پهنه ی وسیع جغرافیای ایران می پیچد و پاسخی جز سرکوب نمی گیرد. البته در این مجال نمی خواهیم به شرح تاریخ بپردازیم زیرا کم و کیف آن را با زیاد و کم همه شنیده و شاید هم مطالعه کرده ایم. آنچه مهم به نظر می رسد آنست که بایستی تاریخ را خواند سپس فهمید و آنگاه از آن عبرت گرفت. آنگونه امام راحل(ره) از تاریخ به عنوان معلم انسان ها یاد می کند.

میوه ای در سال 1332 توسط دولت های خارجی از ایران برداشت شد و روند ایجاد یک حکومت دموکراسی و مردمی در ایران را به شدت دچار مشکل کرد محصول درختی بود که در حکومت قاجار در ایران کاشته شده بود و ریشه های نفوذ آن تا دربار شاه هم می رسید و شاید بتوان گفت دربار شاه جولانگاه کشمکش هایی بود که انتهای طناب آن به لندن و واشنگتن و مسکوی آن روز می رسید و آنچه به آنها در سال 32 قدرت تغییر دولت مردمی دکتر مصدق را داد تا حد زیادی مرهون خدمات مزدوران سفارتی بود که در ایران به دنبال شکاری برای دولت تابعه ی خود بودند. لذا نفوذسیاسی را می توان نیروی پیشتاز در حمله ی نرم به هر ملتی دانست. و از کیاست هر سیاستمداری است که نسبت به نفوذ بیگانه هشیار باشد و نگذارد تخم شوم نفوذی ها در کشورش پاشیده شود. البته این به معنای مهر وموم کردن ورودی های کشور و حبس کردن ملت در حصار مرزها نیست که حاصل این معنا نیز قطعا ضررهای غیر قابل جبرانی دارد.

آنچه اهمیت به سزایی دارد مبارزه هوشمندانه با کسانی است که به قصد آسیب رساندن به موجودیت، هویت و استقلال یک ملت خود را به آن دولت نزدیک می نمایند. طبیعی است تاریخ در خود مدل های حکومتی بسیار دارد که در اشکال مختلفی تقسیم می شوند و قضاوت های متفاوت و بعضا متضادی نیز در مورد آنها می شود. مثلا شاهان قاجار عمدتا کسانی بودند که منافع فردی خویش را بر منافع ملی و ملت ترجیح می دادند. ترویج اشرفیت، ساده لوحی در برابر بیگانگان متخاصم که پیروزی خود را در فریب شاهان قجر می دیدند و چند ویژگی دیگر از این دست را میتوان از بارز ترین خصیصه های این افراد بر شمرد. که نتیجه آن نفوذ وافر کشورهای استعمارگری چون انگلیس و آمریکا بود و صد البته نخبگان تحصیلکرده که سرمایه های اجتماعی ملت ایران در آن دوران بودند باید به اصطلاح امروزی به پارکینگ می رفتند.

در برابر این نگاه حکومتی افراد نخبه ای هم هستند که لابه لای صفحات قطور تاریخ ایران دیده می شوند و فریاد آزادی سر میدهند آنهایی برای استقلال ایران جنگیدند و آمالشان برای سامان دادن به وضعیت وابستگی و پایان دوره ی تحقیر وتذلیل ملت تعبیر نشد و نتوانستند بر اوضاع مسلط شوند و مظلومانه خاک ایران را به خون خویش رنگین کردند. کسانی مانند میرزای جنگل، شیخ فضل الله نوری و بسیاری دیگر.

و کسانی نیز بوده اند که به قدرت دست یازیدند و بر تخت قدرت تکیه زده و در راستای منافع ملت و کم کردن دست سلطه طلبان و دزدان خوش لباس و متمکن استعمارگر کوشش وافر نموده اند کسانی مانند کریم خان زند، امیرکبیر و ... که وقتی تصمیم می گیرند به صلاح جماعت قدم زند خود را در محاصره مزدورانی می بینند که دانسته و نادانسته مزدوری دولت های امپریالیسم می کنند و در دربار قاجار او را به قتل می رساند.

عبرت از تاریخ یعنی جاری شدن تجربه پیشینیان در کالبد زندگی امروز، آری دولت مصدق واژگون شد زیرا رشته های نفوذ غرب سراسر حکومت پهلوی را فرا گرفته بود. و مصدق را یارای مقابله با این میزان از خود فروختی و بیخیالی در برابر غرب وحشی و بی رحم نبود. البته نمیتوان در بیان دلایل موفقیت کودتای 28 مرداد فقط به یک دلیل اشاره کرد و قطعا عوامل بسیار دیگری در وقوع یک پدیده سیاسی در این این ابعاد دخیل و موثر هستند اما می توان از نفود گستره ی انگلیس، افزون طلبی دولت آمریکا و قدرت نمایی شوروی در این برهه از تاریخ ایران به عنوان بازو های قوی و تنومند اجرای این کودتا نام برد.

 اصغر صابریان  

کارشناس علوم سیاسی 28-05-96مخاطبین گرامی شما میتوانید از این به بعد با دانلود  و استفاده از اپلیکیشن اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی شیروان با استفاده از گوشی های همراه از آخرین اخبار این پایگاه خبری اطلاع پیدا کنید.

داغ کنیدنظر شمانام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*:  
 

آخرین اخبار

مخالفت اعضای کمیسیون اجتماعی با تقسیم وزارت صنعت، معدن و تجارت به ۲ وزارتخانه

پیگیری ساخت ۳ مرکز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی در شیروان

گفتگو خواندنی با جانباز شیمیایی هشت سال دفاع مقدس

پدافند‌ غیر‌عامل پایدار‌ترین و ارزان‌ترین روش دفاعی در کشورهاست

فعالیت 3600طرح تولیدی خدماتی در شیروان

افتتاح نمایشگاه رزمی فرهنگی سپاه شیروان

رژه اقتدار موتوری و خودرویی بمناسبت آغاز هفته دفاع مقدس درشیروان

دو زمین‌لرزه پیاپی شیروان در خراسان شمالی را لرزاند

آغاز کار مرکز آموزش‌های کوتاه مدت دانشگاه آزاد اسلامی شیروان با دوره‌ کوتاه مدت داوری والیبال درجه 3

نواختن زنگ مهر و مقاومت با حضور استاندار در شهرستان شیروان

پربیننده

شاهرخ شاهرخی به عنوان شهردار شیروان انتخاب شد

قربان علیزاده كرمانج/ شاعر سوز و ساز و آواز!

شهادت مرزبان خراسان شمالی در سیستان بلوچستان

آیا سود بانکی رباست؟

جزئیات کامل کشف بمب نزدیک منزل شهید حججی

دادگاه خاوری مهر یاآبان برگزار خواهد شد/متهم ردیف اول پرونده بنیتا به اعدام محکوم شد/دو خبرنگار به دلیل مسائل امنیتی بازداشت شدند

میزبانی خراسان شمالی از مسابقات لیگ دسته یک بدمینتون باشگاه‌های کشور

شاهرخ شاهرخی به عنوان شهردار شیروان انتخاب شد

قربان علیزاده كرمانج/ شاعر سوز و ساز و آواز!

شهادت مرزبان خراسان شمالی در سیستان بلوچستان

آیا سود بانکی رباست؟

جزئیات کامل کشف بمب نزدیک منزل شهید حججی

دادگاه خاوری مهر یاآبان برگزار خواهد شد/متهم ردیف اول پرونده بنیتا به اعدام محکوم شد/دو خبرنگار به دلیل مسائل امنیتی بازداشت شدند

میزبانی خراسان شمالی از مسابقات لیگ دسته یک بدمینتون باشگاه‌های کشور

یادداشت

‌گامی دیگر تا شکوه و نشاط دموکراسی واقعی در سراسر ایران اسلامی

‌گامی دیگر تا شکوه و نشاط دموکراسی واقعی در سراسر ایران اسلامی

شهردار خوب کیست؟

شهردار خوب کیست؟

پربحث

شهادت مرزبان خراسان شمالی در سیستان بلوچستان

آیا سود بانکی رباست؟

جیمز ماتیس: علیه کره شمالی گزینه نظامی داریم

حدیث روز/ سخن امام علی(ع) درباره سعادت مجاهدان در راه خدا

روحانی حامی تراکتور: راه ندادن من به ورزشگاه قانونی نبود!

ضرورت پالایش محتوای فضای مجازی

بیشترین پیشنهاد رشوه در پرونده بیمه ایران/از مرتضوی دوری می‌کردم/رضایت جوادی‌فر را قبلاً گرفته بودند