کد خبر: ۵۵۳۱۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۶/۲۷
حجت الاسلام محسنی اژه ای در نشست خبری:
به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از خبرگزاری دانشجو، غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضا در نشست هفتگی خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه ضمن گرامی داشت ایام دفاع مقدس اظهار داشت: بتوانیم رهروان خوبی برای این عزیزان باشیم.
دادگاه خاوری مهر یاآبان برگزار خواهد شد/متهم ردیف اول پرونده بنیتا به اعدام محکوم شد/دو خبرنگار به دلیل مسائل امنیتی بازداشت شدند

معاون اول دستگاه قضا در خصوص ورود دستگاه قضا به حقوق عامه مردم گفت: قوه قضاییه توسط دادستانی و بازرسی کل کشور از سال قبل و سال جاری تلاش کرده این موارد را احصا و اولویت بندی کند و به تناسب اولویت به آن بپردازد و امیدواریم دولت و مردم نیز در سامان گرفتن این موارد کمک کنند.

 

وی در خصوص مسئله تخلفات جاده‌ای که آمار بالایی در ایران دارد نیز گفت: این موارد با کنترل فنی مسائل اصلاح راه ها، حمل و نقل، متعهد کردن شرکت‌های حمل و نقل در امور استخدامی و اموراتی که می‌تواند برای کاهش تلفات جاده‌ای موثر باشد عزم جدی می‌طلبد که امیدواریم وزارت راه تلاش بیشتری برای کمتر کردن تلفات جاده‌ای داشته باشد.

 

اژه‌ای افزود: مسئله دیگر مورد اهمیت فعالیت شرکت‌های لیزینگی و شرکت‌های تعاونی اعتباری است که باید بستری فراهم شود تا مردم سرمایه‌های خود را به جای این مکان‌ها در تولید یا اشتغالزایی به کار گیرند یا نظارت و کنترل بیشتری بر شرکت‌ها و بانک هایی که قرار است پول مردم را نگه دارند به عمل آید. براین اساس صدا و سیما هم باید اهتمام ویژه‌ای به خرج دهد تا موسسه و سازمانی که به آن تبلیغ می‌دهد مورد اطمینان برای مردم باشد.

 

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: آنچه مربوط به امنیت و آرامش کشور است بخشی از آن به آثار فضای مجازی در زندگی این روز‌ها برمی گردد که با کمال تاسف در سال ۹۶ تعداد قتل‌های فجیع نسبت به مدت مشابه آن بیشتر شده است و براساس کار کارشناسی صورت گرفته یکی از آثار سو برخی اتفاقات رخ داده در جامعه تاثیر فضای مخرب مجازی است. البته برخی از این جنایات رخ داده در جامعه نتیجه عوامل دیگری، چون استعمال روان گردان هاست.

 

**در ۶ ماه اخیر ۱۸ هزار و ۴۲۷ هکتار زمین رفع تصرف شده است 

معاون اول دستگاه قضا در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و در خصوص عملکرد دستگاه قضا پیرامون مقوله زمین خواری گفت: یکی از مواردی که حتما باید دولت اقدام جدی در خصوص آن انجام دهد همین مسئله است، چون نمونه‌های مختلفی در بخش هایی مثل شمال کشور داریم که مسئله زمین خواری، دریاخواری و جنگل خواری رخ داده است.

 

وی ادامه داد:، اما معمولا کسانی که ساخت و سازهای این چنینی انجام می‌دهند یک مجوز از جایی دارند حالا شاید مرجعی که مجوز را صادر کرده صالح نبوده باشد.

 

اژه‌ای با اشاره به اینکه بار‌ها از دولت خواستیم به این مقوله توجه کند گفت: آمار رفع تصرف شده در شش ماه سال جاری برای ۲۰ استان معادل ۱۸ هزار و ۲۴۷ هکتار زمین است که از این میزان ۲ هزار و ۹۶۹ هکتار آن مربوط به تهران است و البته در خصوص این ساخت و سازهای غیرمجاز بیش از ۳ هزار قلع و قمع داشته ایم.

 

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص آمار کشفیات مواد مخدر در کشور نیز گفت: متاسفانه یکی از معضلات بسیاری از کشور‌ها امروز مواد مخدر اعم از صنعتی و سنتی آن است.

 

معاون اول دستگاه قضا ادامه داد: برخی از قتل ها، شرارت‌ها و ناامنی‌ها توسط کسانی صورت می‌گیرد که از این مواد استفاده می‌کنند براین اساس در سال جاری تاکنون ۱۶۸ هزار و ۹۴۵ کیلو مجموع مواد مخدر کشف شده است که به دادسرا ارایه شده که از این میزان حدود ۳ هزار کیلو هروئین ۱۱۱ کیلوگرم کراک و ۲۲۹ کیلو تریاک بوده است.

 

**متهم ردیف اول پرونده بنیتا به اعدام محکوم شد

وی در خصوص دستگیری فردی به نام بهشتی که فرهنگی بوده است و شائبه دستگیری فرهنگیان گفت: هیچ گاه فردی به واسطه عنوان، شغل یا مذهبی خاص دستگیر نمی‌شود دستگیری نامبرده را تایید می‌کنم.

 

اژه‌ای در خصوص صدور حکم قاتل بنیتا نیز گفت: حکم وی صادر شده که باید ابلاغ شود و به مرحله تجدید نظر برود متهم ردیف اول چند اتهام داشت که یکی از آن‌ها قتل عمد بود که به خاطر آن قصاص صادر شد و برای سایر مجازات‌ها شلاق، حبس و... صادر شده که باید به دادگاه تجدید نظر برود. 

 

**دادگاه خاوری مهر یا آبان برگزار خواهد شد 

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص برگزاری دادگاه متهم مالی (خاوری) نیز گفت: دادگاه انقلاب و سایرین عنوان کردند ما هر تلاشی داشتیم که وی به ایران برگردد و در دادگاه حضور داشته باشد به نتیجه نرسید و احتمالا اوایل برج هفت یا هشت وقت رسیدگی تعیین شده و در صورت عدم حضور غیابا برای وی حکم صادر خواهد شد. 

 

معاون اول دستگاه قضا در خصوص پرونده پزشکی کیارستمی نیز گفت: براساس تحقیقات صورت گرفته نسبت به اقدامات پزشک معالج کیفرخواست صادر و به دادگاه رفته است. 

 

وی در خصوص اینکه متهمین ردیف دوم پرونده بنیتا ظاهرا تبرئه شده اند نیز گفت: متهمین ردیف دوم قتل عمدشان ثابت نشده، اما چندین اتهام دیگر برای آن‌ها وجود داشته، اما از قتل عمد تبرئه شده اند.

 

**تاکنون ۱۵ نفر از مسئولین دولتی لیست اموال خود را به قوه قضاییه ارایه دادند 

اژه‌ای در پاسخ به این سوال که آیا مسئولین شامل بند ۴۲ تاکنون اموال خود را به قوه قضاییه ارایه داده اند یا خیر گفت: براساس قانون مسئولین شامل بند ۴۲ ابتدا با پایان حضور در دولت باید لیست اموال خود را ارایه دهند کسانی که در دولت یازدهم بودند و در دولت دوازدهم نیستند دوازده نفر بودند که از این تعداد ۶ نفر لیست اموال خود را ارایه کرده اند و مسئولینی که در دولت دوازدهم نیز حضور دارند تا دیروز ۹ نفر از آن‌ها فهرست اموال خودشان را ارایه دادند که دو نفر از آن‌ها در دولت یازدهم نبودند با این حساب تاکنون ۱۵ نفر از این مسئولین لیست اموال خود را به قوه قضاییه ارایه دادند و امیدواریم سایرین نیز این اقدام را انجام دهند. 

 

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص عمدی بودن آتش سوزی در مرکز شیروان به قصد نابودی مدارک و اسناد نیز گفت: ظاهرا این آتش سوزی عمدی بوده و براساس گزارش‌های اولیه فردی هم در این رابطه دستگیر شده است، ولی اینکه کسی دخالت داشته یا نه مشخص نیست. 

 

معاون اول دستگاه قضا در خصوص اینکه وزیر اطلاعات گفته بود ما به مسئولین آمد نیوز در خصوص محتوای آن تذکراتی دادیم آیا وزارت اطلاعات به این کانال دسترسی دارد نیز گفت: در خصوص کانال‌های تلگرامی قوه قضاییه به طور طبیعی اقدام می‌کند واز دستگاه‌های مختلف مانند وزارت اطلاعات خواسته شده که به قوه کمک کنند. اما اینکه دادستان توضیح خواسته یا نه من بی اطلاعم.

 

وی در پاسخ به سوالی در خصوص آیین نامه رسیدگی به اموال مسئولین و برطرف شدن ایرادات آن گفت: این قانون در مجمع تصویب شده و طبق آیین نامه مجمع اگر مورد اختلافی بین شورای نگهبان و مجمع تشخیص وجود داشته باشد مجمع به موارد اختلافی می‌پردازد.

 

اژه‌ای تصریح کرد: در این مورد خاص مجمع اگر به موارد اختلافی بپردازد نظر مجلس رد می‌شود و در این خصوص در زمان حیات مرحوم هاشمی از رهبری اجازه گرفته شد که بیشتر از اختلافات شورای نگهبان و مجلس وارد شوند براین اساس ماده اول بنده ۴۲ در خصوص اموال مسئولین در حال اجرا است، اما نسبت به مواد بعدی هنوز مشکلاتی وجود دارد. 

 

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص ادعای نسرین ستوده وکیلی در کرج پیرامون تجاوز یک پدر به فرزند خود گفت: این خبر کذب محض است در خصوص این پرونده باید بگویم این خانواده با یکدیگر اختلاف دارند و فرزند نزد مادر است، اما مادر با ملاقات فرزند با پدر مشکل دارد این در حالی است که محل ملاقات در دادگستری یا هر جایی است که دادگاه تعیین کند.

 

معاون اول دستگاه قضا ادامه داد: این وکیل در حالی این مسئله را مطرح می‌کند که وکیل هیچ یک از طرفین نیست و این دروغ احتمالا براین اساس شکل گرفته که پدر نتواند فرزند خود را ملاقات کند هم چنین خبری که در خصوص بازداشت مادر و مادربزرگ این کودک منتشر شد دروغ است. 

 

**کیفرخواست پرونده دکل‌های نفتی صادر شده است

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده دکل‌های نفتی هم گفت: کیفرخواست آن صادر و به دادگاه رفته و دادگاه هنوز تعیین وقت نکرده است براین اساس پس از مطالعه قضات موارد به وکلا ابلاغ می‌شود، اما کیفرخواست این پرونده صادر شده است. 

 

اژه‌ای در خصوص پرونده شاکیان احمدی نژاد و اینکه آیا تا به حال موردی به قوه قضاییه گزارش شده یا خیر گفت: دیوان محاسبات در چارچوب مسئولیت‌های خود عمل می‌کند چنانچه اگر کسی از کارکنان دولت تخلفی کند به آن رسیدگی می‌شود و در ادامه چنانچه به جرمی برسند آن را به دستگاه قضا می‌فرستند. آنچه دیوان محاسبات تا به حال انجام داده از آن بی اطلاع هستم.

 

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص پرونده نجومی بگیران نیز گفت: در مورد اقدامات دیوان محاسبات بی اطلاعم، اما از ناحیه دولت کسی به عنوان نجومی بگیر به قوه قضاییه معرفی نشده از طرف دیوان محاسبات نیز با این عنوان کسی معرفی نشده است. 

 

معاون اول دستگاه قضا ادامه داد: در این خصوص ما یک پرسش داشتیم و آن این بود که اگر تمام مدیر کل‌های ما که پاداش پایان سالی معادل ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیون دریافت کردند آن شرکت، بانک یا بیمه سودده بوده مشکلی وجود ندارد، اما اگر سودده نبوده محل اشکال است و تا آنجا که ما می‌دانیم این شرکت‌ها سودده نبودند البته دیوان محاسبات و دولت باید پاسخگو باشد.

 

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده پزشک تبریزی که در محرم سال گذشته خانواده وی کشته شدند نیز گفت: یک افرادی از بستگان این آقا کشته شدند. این پرونده از مواردی است که حتما پزشک باید نظر بدهد که این سم غذا از کجا تهیه شده است؛ در خصوص این پرونده کیفرخواست صادر شده و اواخر ماه آینده محاکمه صورت می‌گیرد. 

 

اژه‌ای خبر بازداشت دو خبرنگار را تایید کرد و جرم آن‌ها را امنیتی دانست.

 

انتهای پیام/ممخاطبین گرامی شما میتوانید از این به بعد با دانلود  و استفاده از اپلیکیشن اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی شیروان با استفاده از گوشی های همراه از آخرین اخبار این پایگاه خبری اطلاع پیدا کنید.

داغ کنیدنظر شمانام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*:  
 

آخرین اخبار

معاون نجفی در شهرداری تهران، قالیباف و مدیرانش را به مناظره طلبید/ موضوع؛ خط ۷ مترو

دومین افتتاحیه پرفروش تاریخ سینما/ ۲۲۰ میلیون دلار در سه روز

جلسه ملاقات مردمی استاندار تهران با شهروندان برگزار شد

دزد مدارس جنوب تهران به دام افتاد

در آلوده‌ترین پاییز ۴ سال اخیر قرار داریم

مسافرکش‌ها ساز گرانی کرایه را کوک کردند

اصلاح‌طلبان مقابل طرح تحول سلامت قرار گرفتند/ پزشکیان: همان اول گفتم که از نظر علمی و تجربی غلط است/رییس کمیسیون بهداشت: طرح تحول سلامت، عجولانه و بدون مطالعه آغاز شد

امضای تفاهم‌نامه انجمن صنفی خبرنگاران ایران بامجموعه کارتینگ پرند

نگاهی به فروش حراجمعه بامیلو

جزئیات علل حذف نشدن کنکور از زبان یک نماینده مجلس

پربیننده

تیک‌های عصبی درمان قطعی ندارد، اما قابل کنترل است

تجلیل از شهدا فریضه است

نامناسب بودن مسیر جاده اصلی روستای فیض آباد

برگزاری همایش ملی فقه و سلامت در دانشگاه آزاد اسلامی شیروان

وقتی حیا در جامعه نباشد، حجاب هم نخواهد بود

پاکسازی کمربندی خاتم الانبیاء شیروان توسط پاکبانان

کارگاه تخصصی آموزش قرآن در شیروان

تیک‌های عصبی درمان قطعی ندارد، اما قابل کنترل است

تجلیل از شهدا فریضه است

نامناسب بودن مسیر جاده اصلی روستای فیض آباد

برگزاری همایش ملی فقه و سلامت در دانشگاه آزاد اسلامی شیروان

وقتی حیا در جامعه نباشد، حجاب هم نخواهد بود

پاکسازی کمربندی خاتم الانبیاء شیروان توسط پاکبانان

کارگاه تخصصی آموزش قرآن در شیروان

یادداشت

تیک‌های عصبی درمان قطعی ندارد، اما قابل کنترل است

تیک‌های عصبی درمان قطعی ندارد، اما قابل کنترل است

رکن اصلی نهاد قانون‌گذاری در کشور ایران است.

رکن اصلی نهاد قانون‌گذاری در کشور ایران است.

پربحث

رانندگان حوزه حمل و نقل ،کالبد اصلی و ستون فقرات اقتصاد هستند

راننده تاکسی، شغلی که مرخصی و بازنشستگی ندارد

ستار اورکی موسیقی «دوباره زندگی» را می‌سازد/ آماده سازی برای فجر

شکایت دختر نوجوان از راننده سرویس مدرسه به اتهام تجاوز

توان ایران در برقراری امنیت مناطق دریایی به اثبات رسیده است

رحمتی ۱۵۰ میلیون بدهد آزاد است!

روایت فتنه‌ــ‌۴| آمریکا چند میلیون دلار برای اغتشاش سال ۸۸ هزینه کرد؟