کد خبر: ۵۵۹۳۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۱۱
این مقبره در مجاورت مسجد جامع روستاى اللّه‏ آباد علیا در 9/9 کیلومترى شرق شهر شیروان قرار داردو بناى قبلى که از خشت و گل بود و در ابتداى انقلاب اسلامى تخریب شد و به جاى آن بناى کنونى که به شکل مربّع و به ابعاد 8×8 متر است ساخته شد.
مقبره شیخ مقدم و دیوارهای قدیمی واقع در روستای الله آباد شیروان

به گزارش پایگاه خبری شیروان ، این مقبره در مجاورت مسجد جامع روستاى اللّه‏ آباد علیا در 9/9 کیلومترى شرق شهر شیروان واقع شده است، بناى قبلى که از خشت و گل بود و در ابتداى انقلاب اسلامى تخریب شد و به جاى آن بناى کنونى که به شکل مربّع و به ابعاد 8×8 متر است ساخته شد. ضخامت دیوار بقعه بیش از یک متر است تا گنبد بنا بتواند بر آن استوار شود. از جانب شرق و جنوب درى به داخل بقعه باز مى‏شود و کف و دیوار بقعه سنگ مرمر شده و الباقى گچ اندود است که با رنگ آبى آسمانى نقّاشى شده است.

بر فراز بقعه، گنبد عرقچینى پلّکانى به قطر 7 و ارتفاع قریب به 5/3 مترقرار دارد که نماى خارجى آن ایزوگام است. در ساقه گنبد چهار پنجره جهت نورگیرى تعبیه شده است. در وسط اتاق، ضریح آهنى به ابعاد 60/1×5/2متر نصب است و قبر شیخ به اندازه قریب به چهل سانتى متر از کف بقعه ارتفاع دارد.

در جانب شمال غرب بقعه، مسجد جامع اللّه‏ آبادعلیا قرار دارد که مساحت آن قریب به 250 متر مربّع مى‏باشد. همچنین در شمال شرق بقعه،حسینیه قمر بنى هاشم علیه‏السلام به مساحت 120 متر و در امتداد آن 5 واحد زائرسرا قرار دارد. در جنوب غرب و خارج از دیوار صحن، وضوخانه، وسرویس‏هاى بهداشتى احداث شده است. زمین زیارتگاه قریب به دو هزارمتر مربّع است که قبور چند تن از مومنان در آن مشاهده مى‏شود.

حاج محمّد فاطمى مقدم در خصوص حفّارى غیر مجاز در بقعه که در 5سال قبل صورت گرفت مطلب جالبى نقل مى‏کند که عیناً آنرا ذکر مى‏کنیم:«هنگامى که متوجّه شدم بقعه مورد دستبرد و حفّارى قرار گرفته، دست پاچه شدم و به چند تن از اهالى و پاسگاه اطّلاع دادم. تمام کف بقعه کنده شده بود، حتى به لحد شیخ نیز جسارت کردند و تمام استخوان‏ها بیرون افتاده بود، پس از هماهنگى با مسئولین، استخوان‏ها جمع آورى شد و مجدداً داخل کفن کردم و با گلاب معطر و سپس دفن کردم.»

با وجود آنکه استاد محمّد اسماعیل مقیمى از این بقعه تنها با نام شیخ مقدّم یاد میکند و ظاهراً از قول محمّد حسن صنیع الدوله است و خود وى آن را در زمان تألیف کتاب ازنزدیک مشاهده ننموده، اهالى نام او را شیخ محمّد مقدّم یاد مى‏کنند و مى‏گویند؛ او در این روستا به تدریس مشغول بوده است. برخى نیز مى‏گویند براى تبلیغ به این روستا آمده بود که وفات میکند و در همین جا دفن مى‏شود. متأسّفانه از هویّت واقعى آن اطّلاع دقیقی حاصل نشد.

 

انتهای پیام /مخاطبین گرامی شما میتوانید از این به بعد با دانلود  و استفاده از اپلیکیشن اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی شیروان با استفاده از گوشی های همراه از آخرین اخبار این پایگاه خبری اطلاع پیدا کنید.

داغ کنیدنظر شمانام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*: