کد خبر: ۵۷۵۲۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۱۳
254کارتن خواب معتاد تزريقي و بي خانمان در طول سال گذشته در مرکز سرپناه شبانه ارامش پذیرش شده اند
254 بی سرپناه در مرکز شلتر بهزیستی شیروان پذیرش شدند

به گزارش پایگاه خبری شیروان، آرین پور مسئول مرکز سرای آرامش(شلتر) در گفتگو با خبرنگار ما از پذیرش 254کارتن خواب معتاد تزريقي و بي خانمان در طول سال گذشته در مراکز سرپناه شبانه خبر داد و افزود این مرکز جهت اسکان شبانه کارتن‌ خواب‌ها و افراد معتادی است که به دلیل نداشتن پناهگاه در خیابان‌ها به سر می‌برند، افتتاح شده است.

آرین پور افزود: سالیانه تعدادی از جوانان کشور در دام اعتیاد گرفتار می شوند و زمانی متوجه اشتباه خود می شوند که دیگر راهی باقی نمانده است،همین امر سبب شده که متولیان و کارشناسان مربوطه به فکر چاره ای برای پیشگیری از این آسیب اجتماعی در میان جوانان شوند و آگاهی رساندن به خانواده ها و اطلاع رسانی را در سطح جامعه مدنظر قرار دهند.
وی ادامه داد، از طرفی دیگر پس از بهبود یافتن ، افراد گرفتار در دام اعتیاد با مشکل اصلی یعنی اشتغال روبرو می شوند که در صورت نداشتن و یا حمایت نشدن از سوی مسئولان ممکن است با لغزشی به گذشته شرایط برایشان تکرار شده و انتظارات از آینده را در حاله ای از ابهام ببینند لذا یکی از دغدغه‌های مبتلایان به اعتیاد، پس از ترک، بی سرپناهی است و اینکه به محض ورود آنها به فضای قبلی، معمولا همه چیز به حالت قبل بازخواهد گشت و به احتمال قریب به یقین، مصرف مواد، دوباره آغاز خواهد داشت.

وی با بیان اینکه این مرکز در طول شبانه‌روز معتادان کارتن‌خواب را پذیرش می‌کند، بیان کرد: این شلتر با مشارکت بخش خصوصی و کمک رسانی بهزیستی تجهیز و راه‌اندازی شده و با مشارکت بهزیستی به فعالیت خود ادامه می دهد

آرین پور درخصوص خدمات ارائه شده به افرادی که تحت پوشش این مرکز میباشندافزود، در مراکز گذري و کاهش آسيب بهزیستی شیروان، خدماتی مانند یک وعده غذای گرم، صبحانه، استحمام، خدمات پزشکی و آموزشی درقالب پکیج بهداشتی اعم از سرنگ، سرسوزن، پنبه و الکل در اختيار بيماراني که قادر به ترک نبوده و يا تمايل به ترک ندارند در راستای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌هایی چون ایدز، هپاتیت و غربالگری ارائه می‌شود. همچنین این خدمات در محلات آسيب خيز که امکان مراجعه حضوري اين افراد به مراکز گذري وجود ندارد، توسط تيم سيار ارائه مي شود.

این مسئول تصریح کرد: پناهگاه شبانه (شلتر) بهزیستی در زمینه درمان معتادان فعالیت نمی‌کنند؛ بلکه تنها مکانی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی بوده که غالب فعالیت آنها در زمینه ساماندهی معتادین کارتن خواب و آسیب دیدگان اجتماعی بی‌سرپناه است.

وی زمان شروع فعالیت این مرکز را از ساعت ۷ غروب تا 9 صبح  اعلام و خاطرنشان کرد: در طی  این مدت به  افراد کارتن خواب، معتادان بی سرپناه و افراد بی‌خانمان خدمات لازم ارائه می شود.

این مسئول تصریح کرد، این پناهگاه با ظرفیت اسمی 50 تخت است که در حال حاضر به 20 تخت مجهز شده است و در آینده نیز افزایش داده خواهد شد.

وی هدف از ایجاد پناهگاه را کاهش آسیب‌های اجتماعی، جلوگیری از بیماری‌های واگیردار برشمرد لذا این مرکز خدماتي شامل آموزش هاي عمومي، روانشناختي، گروه درماني و مهارت هاي زندگي ارائه مي شود.

مسئولین توجه کافی به حوزه اعتیاد ندارند

مدیر فنی مرکز سرای ارامش درخصوص گله مندی از کم کاری مسئولین درموضوعات اعتیاد و اشتعال افزود: سازمان های مردم نهاد نقش بی بدیلی در اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و بسترسازی، گفتمان سازی و فرهنگ سازی در این عرصه دارند لذا فرد بهبود یافته از اعتیاد پس از تحمل سختی های فراوان، در گام نخست با مشکل امرار معاش مواجه می شود که باید در راستای تکمیل چرخه درمان اعتیاد، اشتغال افراد بهبود یافته نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: بیکاری نه تنها افراد غیرمعتاد جامعه را تهدید و بستر روی آوردن آنها به مواد مخدر را فراهم می‌کند بلکه بیشتر بهبودیافتگان نیز به دلیل نبود فرصت شغلی بار دیگر لغزش می‌کنند و به مواد مخدر روی می‌آورند.

وی با بیان اینکه اشتغال، حلقه گمشده از زنجیره درمان اعتیاد و مهم‌ترین عامل برای جلوگیری از بازگشت فرد بهبود یافته به اعتیاد مجدد است، افزود: اشتغال افراد بهبود یافته حائز اهمیت است، آنها پس از مرحله پاکسازی و برگشت به جامعه با معضل جدیدی به نام بیکاری مواجه شده و مجددا به اغوش گرم اعتیاد برمی گردند.

 ناظمی رئیس اداره بهزیستی شیروان درخصوص وضعیت ودغدغه های مرکز سرای ارامش شلتر ابراز خرسندی کرد و افزود: بهزیستی برای رسیدن به اهداف خود به رویکرد تلفیقی نهادهای مرتبط نیاز داشته و در این راستا باید همه نهادها و مردم پای کار بیایند.

وی در ادامه با اشاره به دغدغه‌های مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید در موضوع آسیب‌های اجتماعی افزود: سازمان بهزیستی سه رویکرد پیشگیری، مداخله و مداخلات استاندارد و بهنگام را در راستای ارائه خدمات بهتر در برنامه دارد.

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی کشور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و معلولیت‌ها را یکی از اهداف مهم خود می‌داند و معتقد است باید در حوزه پیشگیری پایدار و فرآیند محور و نه فقط مقطعی و جزیره‌ای ورود داشته باشد.

رئیس اداره بهزیستی شیروان در پایان به اشتغال پرداخت وگفت:بحث اشتغال یک بحث بسیار گسترده ای است، متاسفانه اقدامات و عملکرد برخی از مسئولان نیز در این خصوص تنها محدود به وعده و سخن است در حالی که خانواده های بسیاری با دغدغه بیکاری جوانان خود دست به گریبان هستند و حل آن نیازمند ایجاد بسترهای لازم با همراهی و همکاری است.

انتهای پیام/



مخاطبین گرامی شما میتوانید از این به بعد با دانلود  و استفاده از اپلیکیشن اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی شیروان با استفاده از گوشی های همراه از آخرین اخبار این پایگاه خبری اطلاع پیدا کنید.

داغ کنید



نظر شما



نام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*:  
 

آخرین اخبار

روحانی سالروز آزادسازی جنوب لبنان را تبریک گفت

ادعای تجاوز به دختر جوان؛ واقعیت یا داستان ساختگی

آجیل وایتکسی هم داریم؟!

مدرس زبان انگلیسی پس از تصحیح نامه ترامپ: افتضاح بود!

طلای ثامن، امن‌ترین مرکز خرید و فروش طلا

حمله تند روزنامه جوان به مهناز افشار

چرا تلویزیون دیگر مردم را نمی‌خنداند؟!

خروج ترامپ از برجام و تکلیف "سوئیفت"

آخرین وضعیت اصلاح قانون "انتخابات شوراها" در مجلس

پژمانفر: صدا و سیما به انتقادات پاسخگو نیست

پربیننده

کاسبی با روح و روان مردم

خطرات طولانی شدن ائتلاف‌های انتخاباتی عراق

پوپولیست تلگرامی!

نقشه جایگزین امریکا برای برجام

پنجمین جشنواره فیلم‌های مازوخیستی ایران در کلن!

چگونه آلرژی فصلی را درمان کنیم؟

بازخوانی سابقه بدعهدی امریکا در بیانیه‌ الجزایر

کاسبی با روح و روان مردم

خطرات طولانی شدن ائتلاف‌های انتخاباتی عراق

پوپولیست تلگرامی!

نقشه جایگزین امریکا برای برجام

پنجمین جشنواره فیلم‌های مازوخیستی ایران در کلن!

چگونه آلرژی فصلی را درمان کنیم؟

بازخوانی سابقه بدعهدی امریکا در بیانیه‌ الجزایر

یادداشت

فاطمه زهرا (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان

فاطمه زهرا (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان

شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است

شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است

پربحث

آنسوی دیوارهای تنها زندان زنان ایران

جابجایی امتحانات نهایی برای جام‌جهانی خلاف قانون بود/ امکان تغییر زمان امتحان نهایی دانش‌آموزان نیست

سردرگمی آمریکا در سوریه

داعش مسئول حمله به کلیسایی در «چچن»

منتجب‌نیا از حزب اعتمادی ملی رفت؟

رئیس‌جمهور پاراگوئه برای افتتاح سفارت در قدس وارد اراضی اشغالی شد