کد خبر: ۵۷۷۴۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
بین الملل > خاورمیانه - والری ژارکوف رئیس کرسی علوم سیاسی مدرسه عالی علوم اجتماعی و اقتصادی مسکو در مقاله ای برای نووایا نوشت: درگیری در حال شدت گرفتن روسیه با غرب در وهله اول نتیجه سیاست خارجی روسیه است که برای مشروعیت بخشیدن به خود به وجود دشمن خارجی و تهدید جنگ نیاز دارد.

        مدارهای جنگ سرد جدید
      ,

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روزنامه نووایا   ضمناً عادلانه گفته مي‌شود روسيه فعلاً ناچار بوده در "زمین خود" بازی کرده و از اقتدارگرایی داخلی در برابر جنبش دموکراتیک جهانی دفاع نماید. می‌توانست بنظر برسد این بازی محکوم به شکست است.

ولی روندهای خطرناک سیاست جهانی طی سال‌های گذشته می‌توانند به کرملین و دیگر رژیم‌های اقتدارگرا خدمت بی‌نظیری کرده و به آنها اجازه دهند حتی موقعیت خود را تقویت کنند. امروز بحران دموکراسی‌های لیبرال غربی یک امر بارز است. و این پیش فرض اصلی اخبار نامطلوب برای افرادی می‌باشد که خواهان نظم بين‌المللي متکی بر صلح، آزادی و توسعه پایدار هستند.

از قرار نمایندگان دومای دولتی به مناسبت نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیهوده کف نمی‌زدند. میستر ترامپ می‌تواند بهترین دوست رژیم سیاسی روسيه از آب درآید. بی‌صلاحیتی فرد وارد شده به کاخ سفید بیش از همه در امور سیاست بين‌المللي نمایان مي‌شود و این واقعیت برای همه طرفین عواقب فوق العاده اسفناکی ببار می‌آورد.

سطحاً تصور مي‌شود که سیاست خارجی باراک اوباما ضعیف بود. امروز ترامپ تنها به شکستن سیاست محتاطانه و ظریف سلف خود مشغول نشده است. او مهم‌ترین اصول عملی را نقض می‌کند که دولت آمریکا باید حین طراحی سیاست خارجی رهنمود قرار دهد. از جمله هشدار مهم برژینسکی فراموش مي‌شود که گفته بود آمریکا نباید همزمان بر سه کشور همسایه - روسيه، چین و ایران - فشار وارد کند. این رفتار می‌تواند باعث شکل گرفتن اتحاد قاره‌ای جدیدی شود.

اما ترامپ چکار می‌کند؟ او مجازاتهای ایران را احیا می‌کند و آمریکا را در آستانه جنگ تجاری با چین قرار داده است. ضمناً رئیس‌جمهور شدن ترامپ باعث آغاز بزرگترین عملیات ضد روسيه شد. اگر این سیاست ادامه یابد کاخ سفید با دست خود یک امر ناممکن را ممکن ساخته و کشورهای دارای فرهنگ و وزن اقتصادی مختلف ولی خواهان حفظ رژیم داخلی را متحد می‌کند. این واقعیت یک فاجعه برای جوانه‌های جامعه مدنی در همه مناطق شرقی‌تر از ناروا (شهری در استونی در مرز با روسيه -م) خواهد بود. هرچند این ائتلاف در اورآسیا و رژیم‌های شرکت کننده در آن نمی‌توانند ماهیت ابدی داشته باشند. نمی‌شود تضاد بین یکه سالاری‌های عضو آن را نادیده گرفت که تنها بخاطر ادامه بقای خود متحد می‌شوند و هیچ وجه مشترک دیگری بین آنها نیست. ولی حتی اتحاد کوتاه مدت می‌تواند به تمدن هم در قاره اورآسیا و هم سراسر جهان لطمه جبران ناپذیر وارد کند.

49261مخاطبین گرامی شما میتوانید از این به بعد با دانلود  و استفاده از اپلیکیشن اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی شیروان با استفاده از گوشی های همراه از آخرین اخبار این پایگاه خبری اطلاع پیدا کنید.

داغ کنید
برچسب ها:نظر شمانام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*: