کد خبر: ۵۷۸۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
در نشست خبری عنوان شد؛
رئیس مرکز تحقیقات سوختگی با عنوان این مطلب که وضعیت سوختگی در ایران اسفناک است، گفت: سوختگی سالانه ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای کشور هزینه دارد.
وضعیت سوختگی در ایران اسفناک است/هزینه سالانه ۳هزار و ۶۰۰میلیاردی,

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدجواد فاطمی روز یکشنبه در نشست خبری به تشریح وضعیت سوختگی در کشور پرداخت و افزود: میزان سوختگی در ایران ۸ برابر متوسط جهانی است و با کشورهای مشابه خودمان وضعیت بدتری به لحاظ سوختگی داریم.

وی با اعلام اینکه سالانه در حدود ۳۰ هزار نفر در کشور دچار سوختگی های شدید منجر به بستری می شوند، اظهار داشت: از این تعداد ۳ هزار نفر فوت می کنند.

به گفته رئیس هیات مدیره انجمن ققنوس (جمعیت حمایت از بیماران سوخته) به طور متوسط هر بیمار سوخته در مرحله حاد ۲۰ میلیون تومان هزینه دارد، به طوری که هزینه این بیماران ۶۰۰ میلیارد تومان می شود.

فاطمی با عنوان این مطلب که هزینه درمان سوختگی در درازمدت ۵ برابر هزینه حاد است، افزود: این هزینه ها بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان است که در مجموع سوختگی هر سال ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای کشور هزینه دارد.

وی در عین حال به هزینه های پنهان سوختگی که شامل از دست رفتن روزهای کار، از دست دادن شغل و گرفتاری های خانوادگی است، اشاره کرد و گفت: متاسفانه وضعیت سوختگی در ایران بسیار اسفناک است.

فاطمی در عین حال بر این مطلب تاکید کرد که سوختگی قابل پیشگیری است و متاسفانه از نظر فرهنگی و آموزش قوانین دچار مشکلات جدی در این زمینه هستیم.

به گفته فاطمی، سوختگی سیزدهمین عامل بار بیماری ها و شانزدهمین علت معلولیت مادام العمر افراد است.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری از سوختگی بر ضرورت داشتن روز ملی پیشگیری از سوختگی در کشور تاکید کرد و گفت: متاسفانه ما چنین روزی را در تقویم کشور نداریم و کسی به فکر حل مشکل سوختگی نیست.

فاطمی ادامه داد: ما بیمارستان سوختگی استاندارد نداریم و تخت های سوختگی نیزاستاندارد نیستند.

وی با اعلام این مطلب که میزان مرگ و میر در بیماران دچار سوختگی بسیار بالاتراز متوسط جهانی است، افزود: در روند درمان بیماران سوختگی نیز بین ۳۰ تا ۴۰ سال از دنیا عقب هستیم.

فاطمی افزود: پیشگیری از سوختگی نیاز به تغییر رفتار مردم دارد و ئداشتن یک روز ملی می تواند به این امر کمک کند.

وی گفت: از همین رو می خواهیم روز اول دی ماه هر سال که شروع فصل زمستان است و اغلب سوختگی ها در این فصل اتفاق می افتد را به عنوان روز ملی پیشگیری از سوختگی تعیین کنیم.

در ادامه، مهندس محمدمهدی راسخ مدیرعامل انجمن ققنوس نیز به موضوع آموزش و فرهنگ سازی برای پیشگیری از سوختگی اشاره کرد و گفت: بخش زیادی از سوختگی ها در منازل، مدارس و ساختمان های عمومی رخ می دهد، از همین رو استفاده از تجهیزات گرمایشی استاندارد و همچنین وسایل پخت و پز استاندارد می تواند تا حدود زیادی به جلوگیری از وقوع سوختگی کمک کند.

وی خواستار گنجاندن آموزش های پیشگیری از سوختگی در کتاب های درسی شد و افزود: آتش سوزی ها در محیط شغلی بین ۱۰ تا ۴۵ درصد سوختگی ها در دنیا را شامل می شود. همچنین سوختگی با جریان برق بدترین نوع سوختگی است که منجر به قطع عضو و مرگ می شود.

راسخ به نتایج یک بررسی از وضعیت بیماران دچار سوختگی در بیمارستان مطهری اشاره کرد و گفت: تحقیقاتی که در سال های ۸۹ تا ۹۱ بر روی ۵۱۵ بیمار دچار سوختگی در محیط کار انجام شده است، نشان می دهد ۴۰۹ نفر آنها کارگر بوده اند. همچنین علت سوختگی ۲۱۲ نفر از این افراد عامل برق بوده است و ۴۱ نفر از این تعداد فوت شده اند.مخاطبین گرامی شما میتوانید از این به بعد با دانلود  و استفاده از اپلیکیشن اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی شیروان با استفاده از گوشی های همراه از آخرین اخبار این پایگاه خبری اطلاع پیدا کنید.

داغ کنید
برچسب ها:نظر شمانام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*: