کد خبر: ۵۸۱۴۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
راننده تاکسی شغلی است که باید درتمام فصول سال از صبح تاشب در خیابان ها رانندگی کند واگر چندروزی قصد سفر کردن،استراحت کردن در منزل را داشته باشد،یابیمار باشد ونتواند کار کند،از مزد آن روز بی بهره می ماند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شیروان ،یکی از سخت ترین شغل ها، «رانندگی تاکسی » است که باید در تمام فصول سال از صبح تا شب در خیابان رانندگی کنند و اگر چند روز به مسافرت بروند یا بیمار شوند و فرصت کار کردن را از دست دهد از مزد آن روز بی بهره هستند.

 این شغلی است که بدون مرخصی است و سرما  و گرما هم سرش نمی شود، البته این شغل علاوه بر اینکه مرخصی ندارد بازنشستگی هم ندارد، در میان رانندگان تاکسی افراد مسن  را می بینیم که همچنان به فعالیت مشغول هستند،راننده تاکسی‌شدن کار ساده‌ای نیست،قبل از اینکه سند و پلاک یک خودروی زرد نارنجی یا سبز به نامتان بخورد و در یکی از خطوط تاکسی یکی از شهرهای کشور مشغول شوید باید هفت‌خان رستم را پشت سر بگذارید، آزمون مسیرشناسی،حساب و کتاب تاکسیرانی،تهیه خودرو تاکسی، صدور مجوز از سوی تاکسیرانی و..تنها بخشی از پیچ و خم های فعالیت در این شغل است.

اما بعد از اینکه راننده تاکسی در این شغل مشغول فعالیت شود تازه باید پای درد و دل هایش بنشینی تا با آن ها همدل و سختی شغلشان را درک کنی وعده ای تصور می کنند که رانندگان تاکسی درآمد آنچنانی دارد ،این درحالی است که تعداد زیادی از این قشر گلایه از کمی درآمد و به قول خودشان« بی برکتی» پولشان دارند.

تعدادی از رانندگان تاکسی معتقدند که اگر درآمدشان زیاد هم باشد چون روزانه آن را دریافت و خرج خانه می‌کنند در واقع چیزی برایشان باقی نمی ماند.

شکایت دائمی مسافران

یکی از رانندگان در خط مرکز شهر مشغول فعالیت است که می گوید:کرایه این خط 2500 تومان است،علاوه بر اینکه عده زیادی از مسافران از این ناراحت هستند که کرایه گران است، مسئله «پول خرد» هم ماجرای دیگری دارد. معمولاً مسافران 750تومان کرایه می دهند و انتظار دارند که من 200 تومان را به آن برگردانم، اما همیشه این پول خرد مقدور نیست. وقتی به آنها می گویم پول خرد ندارم با اوقات تلخی در تاکسی را می کویندوهمین لجبازی مسافان باعث می شود خسارت تعمیر «در تاکسی» چندین برابر شود.

وی ادامه داد:برخی از مردم پول خرد (صدتومانی و دویست تومانی) را به ما می فروشند و ما ناچار هستیم که این پول های خرد را خریداری کنیم تا بتوانیم ما بقی پول مسافران را پس بدهیم.

اعتراض به افزایش قیمت کرایه‌ها عادت شده است

این راننده تاکسی می گوید: متأسفانه مسافران به نگاه تحقیر آمیز به ما نگاه می کنند. حتی راضی نیستند کیف پول خود را باز کنند و ببینند پول خرد دارند یا نه!اکثرشان 10هزارتومانی می دهند.

داستان گران‌ شدن کرایه تاکسی‌ها هم که ماجرای دیگری است ودر حالی که رانندگان تاکسی از این میزان افزایش ناچیز خوشحال هستند که مردم احساس نارضایتی و گلایه مندی دارندو  البته نا گفته نماند که گران شدن کرایه ها را حق مسلم رانندگان می دانند.

یک راننده تاکسی در این باره می‌گوید: اعتراض هرساله نسبت به افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها به عادتی بین مردم تبدیل شده و گریزی از آن نیست ومردم نارضایی خود نسبت به سایر مسائل را در قالب اعتراض به کرایه تاکسی‌ها نشان می‌دهند تا شاید بتوانند بخشی از بار و فشار روانی که بر آنها تحمیل می‌شود را کم کنند.

وی می گوید: برای اکثر مردم بحث در خصوص افزایش کرایه‌های تاکسی‌ها شروعی برای اظهار نظردر مورد دیگر مسائل و اتفاقاتی است که در جامعه می‌افتد و مردم از آن‌ها ناراضی‌اند، مسافران چانه‌اشان را با اعتراض به افزایش چند درصدی کرایه‌های تاکسی گرم می‌کنند و اغلب تا آخر مسیر در ارتباط با مسائل ریز و درشتی که در بسیاری از موارد اطلاعات چندانی راجع به آن ندارند صحبت می‌کنند.

این راننده تاکسی ادامه داد: در این میان رانندگان تاکسی ناچارند بدخلقی‌ها، رفتارهای ناشایست، درگیری‌های لفظی مسافران را تحمل کنند تا جریان گران شدن کرایه‌ها عادی شود. 

تاکسی یا مسافربر شخصی

یکی دیگر از رانندگان تاکسی که درخط خانلق مشغول به کار است بیان می‌کند: خطی که من در آن کار می‌کنم در بسیاری از ساعات روز مسافر ندارد و ما ناچاریم مدت زیادی را صبر کنیم تا4نفر سوار ماشین شوندو در این بین مسافربرهای شخصی که از این مسیر می‌گذرند‌‌ همان تعداد مسافر محدود را هم سوار می‌کنند!  در نتیجه یکی دو نفری که در این گرما سوار تاکسی ما می‌شوند از انتظار خسته شده و پیاده می‌شوند و سوار‌‌ همان مسافربرهای شخصی می شوند تا سریع‌تر به مقصد برسند.

راننده دیگری ادامه داد: مسافربرهای شخصی امانمان را بریده‌اند و حسابی کاسبی‌مان را کساد کرده‌اندو به محض اینکه یک عابر وارد خیابان می‌شود، انواع ماشین ها مقابلش توقف می‌کنند و این امر به کار ما لطمه زده است در حالی که امنیت مسافر در خودروهای حمل و نقل عمومی بیشتر است و نیاز است درباره استفاده از خودروهای عمومی فرهنگسازی صورت گیرد و رسانه‌ها در این زمینه نقش مهمی دارند.

یکی از مشکلاتی که راننده‌های خطی بر آن تأکید کردند افزایش مسافرکش‌های شخصی و تاکسی‌های اینترنتی است ،آنها می‌خواهند اعضای شورا شهر راه حلی برای حل مشکل پیدا کنند.

 این راننده تاکسی در بیان مشکل دیگری از تاکسی ها می گوید: ایجاد مشکلاتی که هر از چند گاهی از سوی سازمان تاکسیرانی در بیمه تاکسی ها ایجاد می شود بخش دیگری از دغدغه های این قشر است،چندی پیش این موضوع بیشتر شد اما بالاخره با پیگیری های خود تاکسی ها مشکلات بیمه حل شد وبر اساس اعلام تاکسیرانی، ماشین‌های برخی از راننده‌ها فرسوده است، بنابراین باید تعویض شود، اکثر راننده‌ها  از عهده هزینه ماشین‌های جدید برنمی آیند،اما فشارهای پی در پی تاکسیرانی هم آنها را کلافه کرده است.

به طورکلی کار کردن در آلودگی هوا، روزهای سرد زمستانی و داغ تابستانی، کلنجار رفتن با مسافران، روزانه به دنبال پول خرد بودن و... سخت است و به همین منظور، رانندگان تاکسی یکی از صبور‌ترین شاغلین جامعه ما به حساب می‌آیند که در کارشان نه قرار دادی هست، نه مرخصی و نه بازنشستگی، چرا که اکثر آنها مجبورند به خاطر شرایط دشوار معیشتی تا سن و سال بالا فعالیت کنند.

350دستگاه تاکسی درشیروان وجود دارد

ربانی مدیرحمل و نقل عمومی شهرستان شیروان درگفتگو با پایگاه خبری شیروان با اشاره به وضعیت سازماندهی ونرخ های موجود در تاکسی رانی اشاره کرد و افزود : درحال حاضر ۳۵۰دستگاه تاکسی درشهرستان شیروان درحال فعالیت میباشند و بنا بر تصمیمات گرفته شده جهت نرخ کرایه تاکسی هاباتوجه به مصوبه شورای شهر و فرمانداری و براساس نرخ تورم نسبت به سال گذشته۹%افزایش داشته وبه۳۸۰تومان رسیده است.

وی ادامه داد: راننده تاکسی نقش بسیار مهمی در خصوص جابجایی شهروندان در سطح  شهر دارند و همچنین امین و امانتدار همشهریان عزیز هستند و در ایجاد اعتماد سازی عمومی نقش بسزایی دارند که شایسته تقدیر و توجه می باشند.

وی شغل رانندگی را سخت ترین شغل دانست و افزود: رانندگان تاکسی از طلوع افتاب تا پاسی از شب خدمات رسانی میکنند،که درنوع خود کار بسیار سنگین و مشکل سازی است پیشنهاد بنده به این به این نوع از عزیزان این است میتوانند یک نفر بعنوان کمکی داشته باشند تا درصورت خسته بودن ،فرد کمکی به شهروندان خدمات سانی کندواین امر باعث اشتغال نیز میشود.

ربانی خاطر نشان کرد: علیرغم محدودیت های موجود در راستای اهداف پیش بینی شده باید حداکثر توان و تدبیر مدیریتی را بکار بگیریم و از پتانسیل ها استفاده کنیم تا بتوان خدمات مناسبی به مردم ارائه نمود و امیدواریم این جایگاه را ارتقاء بخشیم تا به رتبه بالاتری از نظر کیفیت برسد.

مدیرحمل و نقل عمومی شهرستان شیروان به معضل پول خرد رانندگان اشاره کرد وگفت:به جهت اینکه پول خرد و مسائل بهداشتی رعایت شود طی هفته های اخیر با بانک انصارقردادی بسته شده تا جهت رفاه شهروندان در قالب کارت شهروندی مسافران عزیز بتوانند بدون دغدغه پول خرد از آن استفاده نمایند.
 

انتهای پیام/مخاطبین گرامی شما میتوانید از این به بعد با دانلود  و استفاده از اپلیکیشن اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی شیروان با استفاده از گوشی های همراه از آخرین اخبار این پایگاه خبری اطلاع پیدا کنید.

داغ کنیدنظر شمانام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*:  
 

آخرین اخبار

کشف محموله بزرگ قاچاق &#۱۷۱;بال کوسه ماهی&#۱۸۷;

کاشف آردا توران برای آذری‌ها الماس می تراشد؟

نمایندگان مجلس برای تصویب مناطق آزاد همکاری کنند

مادر «سه شهید» درگذشت + عکس

سرقت اینترنتی نوجوان ۱۶ ساله از ۵۴ حساب بانکی

مسابقات ۵گانه نیروی زمینی سپاه + عکس

ایران در رسانه‌های جهان/ سردرگمی شرکت‌ها برای تجارت با ایران پس از ضرب‌الاجل برجامی ترامپ

کرسی ترویجی «نقد و بررسی نظریه رئالیسم شبکه‌ای» برگزار می‌شود

درخواست مک‌کین ار کنگره درباره حمله ترامپ به رسانه‌ها

عکس/ مراسم ترحیم افسر دوم نفتکش سانچی

پربیننده

دستگیری سارق قاتل درشیروان

امیدواری سناتورهای آمریکایی از فروپاشی برجام

چینی‌ها اطلاعات حادثه نفتکش را نمی‌دهند

هشدار عضو جامعه روحانیت به جبهه پایداری: ساز جداگانه نزنید/خارج از جمنا یک جمعیت حداقلی هستید

پزشکیان: شناسایی اموال جدید موسسه مالی کاسپین توسط برخی از سپرده‌گذاران

توکل برخدا جاده مشکلات را هموار می سازد

فضای مجازی بلای خانمان سوز عصر حاضر

دستگیری سارق قاتل درشیروان

امیدواری سناتورهای آمریکایی از فروپاشی برجام

چینی‌ها اطلاعات حادثه نفتکش را نمی‌دهند

هشدار عضو جامعه روحانیت به جبهه پایداری: ساز جداگانه نزنید/خارج از جمنا یک جمعیت حداقلی هستید

پزشکیان: شناسایی اموال جدید موسسه مالی کاسپین توسط برخی از سپرده‌گذاران

توکل برخدا جاده مشکلات را هموار می سازد

فضای مجازی بلای خانمان سوز عصر حاضر

یادداشت

شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است

شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است

تیک‌های عصبی درمان قطعی ندارد، اما قابل کنترل است

تیک‌های عصبی درمان قطعی ندارد، اما قابل کنترل است

پربحث

پزشکیان: شناسایی اموال جدید موسسه مالی کاسپین توسط برخی از سپرده‌گذاران

چینی‌ها اطلاعات حادثه نفتکش را نمی‌دهند

امیدواری سناتورهای آمریکایی از فروپاشی برجام

هشدار عضو جامعه روحانیت به جبهه پایداری: ساز جداگانه نزنید/خارج از جمنا یک جمعیت حداقلی هستید

ظرفیت کاتسا برای حمایت دولت آمریکا از اغتشاشات اخیر

برخورد با ۷۴۷ مسافربر شخصی در کرمانشاه/ وجود ۲۳۰۰ تاکسی فرسوده

اعزام تیم تجسس متبحر ایرانی به محل انفجار نفتکش سانچی