کد خبر: ۵۹۱۳۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
گزارش میدانی:
گسترش زندگی شهرنشینی و ورود انسان در محدوده زندگی حیوانات سبب شده است که حیوانات در سطح شهر و معابر عمومی آزادانه حضور داشته باشند که این موضوع مشکلات بسیاری را برای ساکنین شهرها ایجاد کرده است.
سایه ترس از سگ‌های ولگرد بر سر مردم شیروان

به گزارش پایگاه خبری شیروان،امروزه در حالی که وجود سگ‌های ولگرد در معابر عمومی و داخل شهر سبب رعب و وحشت کودکان یا سایر افراد می‌شود جامعه ما با معضلی همانند سگ گردانی در معابر و نگه‌داری حیوانات مواجه است در حالی که این حیوانات می‌توانند به‌آسانی ناقل هرگونه آلودگی باشند.

افزایش بی رویه جمعیت سگ های ولگرد یا بی صاحب و پرسه زنی آنها در سطح شهرستان شیروان معضلی است که این روزها به شدت موجب هراس و نگرانی و ایجاد مشکلاتی برای شهروندان این شهر شده و خطر جدی برای سلامت و امنیت شهر و شهروندان ایجاد کرده است.مشکلات بهداشتی پرسه آن ها از یک سو و حرکت گروهی برای یافتن غذا هم از طرف دیگر نه تنها چهره ناپسندی به شهر می دهد بلکه گاهی موجبات رنجش شهروندان عزیز را فراهم کرده است.

بسیاری از سگ‌های ولگرد منطقه به بیماری "هاری" مبتلا هستند و با توجه به اینکه این بیماری از طریق گازگرفتگی سگ به انسان منتقل می‌شود و در مواردی مرگ فرد را نیز در پی دارد، نگرانی جدی مردم را در پی داشته 

بر اساس بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری، جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و… و جمع آوری حیوانات بلاصاحب و دفع حیوانات مریض، مزاحم و ولگرد از وظایف شهرداری هاست. شهرداری نباید این سگ های ولگرد را بکشد بلکه باید مکانی را برای آنها در نظر بگیرد، این معضل در شهرستان شیروان تا آن‌جایی پیش رفته که زمینه اعتراض گسترده و بروز نارضایتی شدید شهروندان شیروانی شده است.

سگ‌های ولگرد در کوچه‌ها جولان می‌دهند

مونسی نیا ساکن محدوده مسکن مهر از حضور سگ‌های ولگرد این چنین شکایت می‌کند: واقعا نمی‌دانم مسئولان این شهر خودشان مگر این‌جا زندگی نمی‌کنند؟ شب‌ها صدای زوزه و ناله‌های سگ‌ها خواب را از ما بزرگ‌ترها گرفته است.چه برسد به خانواده‌هایی که دارای نوزاد و کودک هستند.

وی ادامه می‌دهد: کافی است شب که به نیمه می‌رسد یا در آستانه طلوع خورشید، برای انجام کاری از خانه خارج شوید تا وحشت واقعی حمله سگ‌های ولگرد که در آن ساعت‌ها علناً خیابان‌های محل را در غرق نسبتاً کامل خود دارند بر جانتان مستولی شود.

یکی دیگر از شهروندان شیروانی در این زمینه می‌گوید: سگ‌های ولگرد آن‌چنان راحت در طول روز هم ممکن است به صورت چندتایی در خیابان قدم بزنند. دیگر از ماشین و بوق و سنگ هم نمی‌ترسند.

وی ادامه می دهد: من قبلاً بچه‌هایم را  به زمین بازی پایین‌تر از محله برای بازی می‌فرستادم ولی از زمانی که فرزند همسایه‌ موقع بازگشت از مدرسه مورد حمله سگ قرار گرفت دیگر به بچه‌ها اجازه دور شدن از درب منزل را نمی‌دهم. اگر فرزندم توسط سگ هار مورد حمله قرار بگیرد کدام مسئول این شهر جوابگو خواهد بود؟

معصومی پور ساکن شیروان هم از نبود امنیت در شب می‌گوید: برای من که وسیله نقلیه ندارم واقعاً خارج شدن دیروقت ازخانه در حد سر کوچه و خیابان ترسناک است. حمله این سگ‌های که حساب و کتابی ندارد. به ویژه که این‌ها صبح تا شب داخل زباله‌ها و نخاله‌ها می‌چرخند و می‌توانند ناقل همه‌جور بیماری و مریضی باشند. واقعاً امنیت جانی برای خروج شبانه از منزل نداریم. هیچ کس هم به فکر نیست.

شهرداری شیروان در حد توان عمل کرده است

شاهرخ شاهرخی شهردارمحترم  شیروان در پاسخ به علت وجود تعداد زیادی سگ‌ ولگرد در سطح شهرگفت: طی سال‌های اخیرشاهد افزایش جمعیت سگ‌های بی سرپرست درخیابان‌ها و مکان‌های عمومی بوده‌ایم، تردد این سگ‌ها در معابر علاوه بر این‌که احتمال انتقال برخی آلودگی‌ها به انسان را افزایش می‌دهد منجر به ایجاد رعب و ترس دربرخی عابران نیز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر پناهگاهی برای نگهداری سگ‌های ولگرد در شهرستان وجود ندارد، اظهار کرد: در سال جاری شهرداری تاکید ویژه ای برحل این معضل دارد لذا نخستین اقدام و وظیفه در برخورد با سگ‌های ولگرد، زنده‌گیری این جانوران سپس انتقال به محلی مناسب به منظور نگهداری است.

شهردار شیروان گفت: علاوه بر این موضوع به دلیل این‌که در حاشیه شهر اکثر ساکنان به شغل دام‌داری مشغول هستند، این منطقه محل تردد سگ‌های نگهبان دام و گله نیز است که متاسفانه با وجود تاکید ما فاقد قلاده یا نشان مشخصی هستند.

وی در زمینه حاشیه شهر نیز اذعان داشت: در بخش مسکن مهر به دلیل بافت نوساز شهر و نزدیکی به حاشیه حضور این سگ‌های ولگرد و در نتیجه شکایات مردمی نیز بالتبع بیشتر است.

شاهرخی در زمینه اقدامات ستاد جمع‌آوری و اتلاف سگ‌های ولگرد شیروان نیز اظهار داشت: در دو ماهه گذشته حدود 116 قلاده سگ جمع‌آوری و به مرکزی جهت نگهداری و آماده شدن برای اتلاف منتقل می‌شوند.

وی همچنین از شهروندان تقاضا کرد تا در صورت مشاهده سگ های ولگرد در سطح شهر یا محل زندگی شان، مراتب را به سامانه 137 گزارش دهند تا اقدامات لازم در راستای جمع آوری آنها صورت پذیرد.

انتهای پیام/مخاطبین گرامی شما میتوانید از این به بعد با دانلود  و استفاده از اپلیکیشن اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی شیروان با استفاده از گوشی های همراه از آخرین اخبار این پایگاه خبری اطلاع پیدا کنید.

داغ کنیدنظر شمانام:
ایمیل:
وب سایت:
نظر*:  
 

آخرین اخبار

سردرگمی مشتریان در بازار خودرو

تروریست‌های مورد حمایت ترکیه در شمال استان لاذقیه باز هم به در بسته خوردند + نقشه میدانی و تصاویر

رسالت دانشگاه در توسعه علوم با محور عقلانیت وحیانی بررسی می شود

امروز؛ نشست مشترک روسای سه قوه در مجلس

هشدار رییس سازمان استاندارد به خودروسازان:استاندارد تولید نکنید،متوقف می‌شوید!

توقف فعالیت کانال تلگرامی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی

خطراتی که درون دانه‌های برنج شب مانده نهفته است!

تشنه آب

همه ما مقصریم

دیدار مخفیانه رئیس سیا با کیم جونگ اون

پربیننده

تروریست‌ها در دوما سلاح شیمیایی تولید می‌کردند

از ارسال نامه عاشقانه تا رجزخوانی برای داعش / بی‌تابی فرزند شهید با دیدن قسمت آخر «پایتخت۵»

ورود سازمان بازرسی به موضوع گرانی خودرو

سیل و آب‌گرفتگی در ۱۵ استان

(تصاویر) عکس‌های کمتر دیده شده از "یوری گاگارین"

تاریخ واریز «یارانه» فروردین ماه

محافل آمریکایی: سردرگمی ترامپ در سوریه نگران‌کننده است

تروریست‌ها در دوما سلاح شیمیایی تولید می‌کردند

از ارسال نامه عاشقانه تا رجزخوانی برای داعش / بی‌تابی فرزند شهید با دیدن قسمت آخر «پایتخت۵»

ورود سازمان بازرسی به موضوع گرانی خودرو

سیل و آب‌گرفتگی در ۱۵ استان

(تصاویر) عکس‌های کمتر دیده شده از "یوری گاگارین"

تاریخ واریز «یارانه» فروردین ماه

محافل آمریکایی: سردرگمی ترامپ در سوریه نگران‌کننده است

یادداشت

فاطمه زهرا (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان

فاطمه زهرا (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان

شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است

شب چله، آخرين روز آذر و شب اول زمستان و طولاني ترين شب سال است

پربحث

آنچه در مورد هپاتیت B و C باید بدانید

ارائه خدمات بیمه درمان تکمیلی به شرکت‌های دانش‌بنیان

حمایت از کالای داخلی؛ یک ضرورت ملی

۵۰۰۰۰۰ مهندس ساختمان بیکارند

میراث نجفی برای شهر تهران

برخورد سه دستگاه اتوبوس با تریلی و پراید در اتوبان کرج- قزوین

حجتی:هر کجای شهر قیمت مرغ متفاوت است